Chytré datové úložiště neboli NAS

Chytré datové úložiště neboli NAS

Pro dnešek otevírám téma Network Attached Storage (NAS). Určitě hodně z vás má zkušenost s ukládáním dat na nějaké síťové úložiště. Vlastně je to stále stejně. Jedná se o server, který má dedikovanou část diskového prostoru, který je určen právě pro ukládání dat, takže pracuje stejně jako každý jiný server.

Výhodou těchto úložišť je jejich malá velikost, nižší spotřeba el. energie (v závislosti na počtu provozovaných disků) a dostupnost dat v rámci datové sítě. To znamená, že tento diskový oddíl může být připojen k počítači, kde se s ním pracuje stejně jako s jakýmkoliv jiným lokálním diskem.

V současnosti jsou velice populární NAS zařízení značky Synology, QNAP nebo třeba Zyxel. Výrobci vydávají velmi často aktualizace a dokonce stále rozšiřují funkcionalitu. To znamená, že na takových NAS zařízeních je možné zprovoznit webové stránky, FTP server, zálohovací server, server pro kamerový systém nebo dokonce i virtualizace. Další výhodou jsou integrované USB porty. U starších typů verze USB-A 2 a u novějších typů i verze USB-A 3. To přináší další možnosti využití. Např. pro připojení externích disků nebo je možné připojit USB tiskárnu, kterou pomocí NASu můžeme sdílet v rámci celé domácí datové sítě.

U vyšších verzí NASu je vyšší počet LAN portů 1 – 4 porty, což opět přináší výhody. Např. pomocí spojení provozu může být přenos zvýšen násobkem počtu LAN portů. Na obrázku jsou propojeny 2 LAN porty do jednoho celku. Jak je vidět v řádku Stav sítě, tak rychlost přenosu dat se spojením dvou LAN portů zvýší na 2000 Mb/s.

LAN porty nakonfigurované do jednoho celku (Vyvážení SLB)
Detailnější nastavení LAN portů

Protože mám dlouholetou zkušenost převážně z NASy od výrobce Synology, tak budu psát hlavně o NASu od tohoto výrobce.

NAS se dá pořídit od zařízení s jedním diskem až po 12 diskového obra (viz obrázek), což je stále bráno jako domácí NAS. Některé typy NASu od Synology podporují i připojení tzv. expanderu, takže lze kapacitu jednoduše rozšířit a to ne o zrovna malou kapacitu. To už jsou ovšem dražší hračky, které jsou určeny spíš pro provoz ve firmách. Dle tohoto článku je možné docílit u expandovaného NASu hrubé (nenaformátované) kapacity až 1.3 PB), což je už opravdu obrovská kapacita o které se nám dříve mohlo jen zdát. Pro výpočet diskového prostoru dobře poslouží např. tato RAID kalkulačka.

Než se rozhodnete si pořídit nějaký NAS, tak je velice důležité si nejprve určit k čemu bude NAS používán.

Pokud tedy sháníme nějaký NAS, který bude využíván jako multimediální server, tak stačí pořídit 2 – 4 diskový NAS. Je to tichý, ale zároveň výkonný NAS server. Z hlediska dnešních kapacit disků by bylo možné pořídit i jednodiskový NAS, ale pak bychom museli akceptovat možnost, že v případě poruchy disku jsme o všechna data nenávratně přišli.

Pokud chcete mít jistotu, že v případě havárie jednoho z disků budou data stále dostupná, tak je vhodné uvažovat o NASu, který podporuje od dvou disků výše.

Já např. v současnosti používám 2 NASy. Jeden z nich je Synology DS211j, což je dvou diskový NAS se slabším HW. Nicméně na streamování audia, videa nebo pro archiv dat je jeho výkon naprosto dostačující. Je naprosto tichý. Mám ho na pracovním stole vedle monitoru a není téměř vůbec slyšet.

Jako druhý osobní NAS používám Synology DS916+. Byl to ve své době (rok 2016) nejsilnější NAS ve své třídě. Na tomto NASu se dá provozovat několik služeb aniž by byl jeho výkon nějak omezen. Ten standardně využívám na testy nových funkcí, které na NAS vychází. Díky podpoře virtualizace je možné si na NAS doinstalovat virtuální stanici s operačním systém, takže je možné provozovat na NASu Windows Server (např. doménový kontroler), Linux nebo třeba operační systém DSM, což je systém pro běh NASu. Takže si tím vytvoříte nový virtuální NAS a můžete na něm něco testovat.

Zde je možné se podívat, co všechno je možné na NAS Synology nainstalovat. Je toho tolik, že je opravdu z čeho vybírat.

Další výhodou je podpora aplikací pro mobilní zařízení, takže je možné NAS ovládat pomocí aplikací např. z mobilního zařízení s OS Android nebo iOS.

V případě, že by vás zajímalo více ohledně NASu, tak neváhejte a napište mi. Můžeme tu probrat do větší hloubky klidně řešení dle vašich potřeb.

4 komentáře

Karel Kokeš Posted on22:34 - 28. 7. 2021

Dobrý večer, právě jsem doinstaloval virtual W10Pro do Synology DS220+ a napadá mě spousta otázek…
Nemáte někde k přečtení podrobnosti k této virtualizaci?
Děkuji

    webmaster Posted on6:38 - 29. 7. 2021

    Dobrý den,

    většinou píšu články na podněty, které si myslím, že mohou být zajímavé.
    Sbírám také podněty od čtenářů či známých, takže když napíšete, co by vás konkrétně zajímalo, tak určitě napíšu další článek na dané téma.
    Určitě budu rád, když mi napíšete, co by vás zajímalo.
    Přeji hezký den

    Jaroslav Nedbal

      Karel Kokeš Posted on11:45 - 30. 7. 2021

      Dobrý den,
      například by mě zajímalo, jak zabránit tomu, aby uživatel, který se na virtuální Windows připojí přes vzdálenou plochu, tento systém vypnul (Start-Napájení-Vypnout), protože pak se musím do NASu připojit přes webové rozhraní a zase virtuál Windows spustit. Dále mě zajímá, jak zajistit, aby měl virtuál stále stejnou IP adresu? Dále nevím, zda když budu mít ve virtuálu nainstalován sw, který je aktivován v konkrétní instalaci Windows, zda bude tato aktivace platná, když virtuál obnovím z naklonované kopie, nebo zda bude po obnovení nutné provést opětovnou aktivaci sw?
      Dále, když vytvořím odkaz pro sdílení pomocí Akce-Vytvořit odkaz pro sdílení, je možné se připojit pouze z lokální sítě? Lze využít tento k připojení z prostředí Internetu?
      Můžete mi doporučit nějaké informační zdroje, kde bych na moje otázky našel odpovědi?
      Moc děkuji za jakékoliv rady. 🙂

        webmaster Posted on20:53 - 31. 7. 2021

        Dobrý den,

        děkuji Vám za vaše dotazy. Na základě těchto dotazů jsem vytvořil příspěvek Instalace Windows 10 ve virtuálním prostředí NAS Synology vč. základních nastavení.
        Je to soupis všeho, co je vhodné zajistit a zkontrolovat po instalaci virtuálního počítače s operačním systémem pro desktopy. V našem případě se jedná o Windows 10 Professional.
        Ohledně platnosti aktivovaných licencí u software instalovaného na virtuálním počítači si myslím, že software i na klonu tohoto virtuálního počítače zůstane aktivní. Důvodem je to, že se jedná o kopii virtuálního počítače identického s originálem. Tím pádem lze Klon virtuálního disku využít zároveň jako zálohu tohoto virtuálního počítače. Zálohování formou „image based“ se běžně využívá např. pří zálohování virtuálních serverů.
        U dotazu na vytvoření odkazu pro sdílení přesně nevím, co tím myslíte. Možná by napověděl obrázek. Každopádně sdílené složky je vhodnější řešit např. pomocí sdílených složek přímo na NAS Synology, kam budete přistupovat jak z virtuálního počítače, tak i ze zbytku počítačové datové sítě. Pak lze tyto složky zpřístupnit i z internetu. Tam bych byl ovšem mírně opatrný, protože by se mohl zvýšit útok na tuto složku z internetu.
        Pro případ, že byste chtěl sdílet data v internetu je asi vhodnější cloudové úložiště. Např. OneDrive nebo Google Drive.

        V případě dalších dotazů mi určitě napište.

        Přeji hezký den

        Jaroslav Nedbal