Powerline – datové propojení pomocí elektrické sítě

Powerline – datové propojení pomocí elektrické sítě

Možná jste již někdy řešili problém, kdy jste potřebovali v rámci bytu, rodinného domku nebo kanceláří rozvést internetové připojení nebo provoz multimediálního řešení v rámci několika místností, které spolu přímo nesousedí. Bezdrátové spojení není vždy stabilní a při dlouhodobém zatížení (např. při kopírování větších datových souborů) se může stát, že se bezdrátové spojení zcela odpojí.

Pak přichází v úvahu využít řešení Powerline. Toto řešení je stabilní, protože je vedeno kabelem nikoliv bezdrátovým propojením.

Zprovoznění v rámci rodinného domu by mohlo vypadat nějak takto.

Osobně jsem toto řešení nasazoval přímo u mě doma, kdy jsem potřeboval propojit televizi do internetu a s mediálním centrem.

Pro test tohoto řešení jsem si vybral řešení od firmy tp-link, který jsem zakoupil ve verzi TP-Link TL-WPA7510 KIT. Jak je vidět na obrázku níže, tak bohužel podpora češtiny ve správě modulů chybí. Nastavování je ovšem velmi intuitivní, takže vám angličtina určitě vadit nebude.

TP-Link PLC Utility

Výhodou tohoto řešení je možnost spravovat celé powerline řešení z počítače (Windows i Mac OS) pomocí aplikace TP-Link PLC Utility. Zároveň je možné si aplikaci pro správu powerline nainstalovat i do tabletu či telefonu, takže pokud jste připojen do své lokální datové sítě pomocí tabletu či telefonu, tak je možné měnit nastavení. Přístup do správy powerline je zabezpečeno heslem. Datová komunikace mezi moduly probíhá šifrovaně.

Spárování obou částí je velice jednoduchá. Zde je odkaz na instruktážní videa vč. odkazů pro stažení posledního firmware.

1x TL-PA7010 a 1x TL-WPA7510

Tento set obsahuje dva moduly. Přenosová rychlost mezi moduly je až 1000Mbit/s. První z nich je modul, kam lze zapojit pouze 1 datový kabel. Tento modul se standardně připojí přímo k routeru. Druhý (větší) modul nabízí nejen možnost zapojení 1 datového kabelu, ale je zde také možnost zapnout tzv. Wifi Extender 802.11 b/g/n/ac až 733Mbps. V případě, že je potřebujete zprovoznit datové připojení k internetu ve vzdálené místnosti, kam standardně vaše bezdrátové připojení z routeru již nedosáhne nebo je tam slabý a nestabilní signál , tak je možné zapnout Wifi Extender a místnost pokrýt bezdrátovým signálem. Tento signál bude opět stabilní, protože bude provozován přímo v dané místnosti.

Jedinou nevýhodou je velikost modulů. Pokud např. zapojíte modul do dvouzásuvky, tak vám bohužel zakryje i část volné zásuvky.

Pro stabilní provoz powerline se doporučuje minimální přechodové spoje. To znamená, že se nedoporučuje powerline provozovat přes prodlužovací kabel. Osobně jeden modul provozuji na rozbočovači v el. zásuvce a vše funguje, jak má. Další omezení je vzdálenost. Dále je doporučeno, aby vzdálenost mezi moduly byla maximálně do 300 metrů. To se ovšem těžko odhaduje, když nevíte kudy vám ve zdech vede elektrický rozvod.

Pro zprovoznění doporučuji nejprve použít zásuvky blízko sebe (třeba i v rámci jedné místnosti). Po zprovoznění je pak možné moduly postupně zapojovat do vzdálenějších zásuvek. Při zapojení modulu se vždy nejprve zobrazí oranžová kontrolka, že se pokouší o spojení s protistranou a když se spojení stabilizuje, tak se změní na zelenou barvu. Pokud je modul již mimo dosah, tak kontrolka zhasne. Pokud kontrolka nesvítí, tak datové propojení mezi moduly není navázáno, a je nutné modul zapojit do některé z jiných (ideálně bližších) zásuvek k prvnímu modulu.

TL-WPA7510

Kontrolky o stavu připojení mohou v noci vadit. Naštěstí je možné pomocí správy zařízení toto osvětlení vypínat a to buďto dle naplánovaného rozvrhu (např. od 20 hod do 8 hod) nebo je možné tyto kontrolky zcela vypnout. Já osobně využívám plánovaného vypínání. Přes den vidím, že vše funguje jak má a v noci mě kontrolky neruší.

Pokud si chcete vyzkoušet prostředí v emulaci, tak TP-Link jej nabízí zde.

Pokud máte problém s pokrytím datového propojení v rámci domova či kanceláře, tak určitě doporučuji zkusit toto powerline řešení.