Dnes fa. Microsoft oficiálně oznámila, že plánuje na podzim vydat novou verzi Windows 11. Windows 10 bude mít podporu do 14. 10. 2025.
Protože pracuji nejen ve Windows prostředí, ale také na MacOS, tak mi případá, že Windows 11 byl značně inspirován prostředím MacOS, což nemusí být na škodu.
Microsoft vydal nástroj pro otestování, zda je vaše zařízení připraveno pro běh Windows 11.
Otestujte svůj počítač, jestli na něm spustíte Windows 11. Bohužel v rámci podmínek je, aby vaše zařízení obsahovalo podporu TPM 2.0, což není zcela běžné. U některých PC je možné tento TPM 2.0 modul dokoupit. Cena je kolem 300 Kč. Jde ovšem o to, zda bude tento modul kompatibilní s vaši základní deskou. Pokud ne, tak je nutné zakoupit novou základní desku, a s tím souvisí i nový procesor a následně RAM, takže ve výsledku upgrade celého počítače.
U mého PC, které je již několik let staré samozřejmě TPM 2.0 není a proto mám výsledek následující:
Pokud používáte firemní počítač, který je řízen politikami, tak se vám zobrazí následující zpráva
Detailní specifikace pro běh operačního systému Windows 11 je k dispozici na této stránce.
Dobrou zprávou je, že Windows 11 jde nainstalovat v rámci virtualizace (např. ve VMware Workstation 16), takže pokud si chcete tento operační systém vyzkoušet, tak je tu tato možnost.
Další výhodou je to, že Windows 11 bude možné aktivovat registračním číslem od verze Windows 7 výše. Osobně jsem aktivaci vyzkoušel s licenčním číslem Windows 7 a aktivace proběhla úspěšně.
Uvidíme, zda bude Microsoft na této HW konfiguraci opravdu trvat, protože si myslím, že pokud ano, tak tím zamezí rychlé distribuci nového operačního systému mezi koncové uživatele.
Leave a Reply