Kalkulačka pro Azure

Kalkulačka pro Azure

Dnes bych vám chtěl přestavit pro některé určitě známou věc a to je cenová kalkulačka pro konfiguraci a odhad nákladů na produkty Azure.

Tato kalkulačka je zajímavá tím, že si zde můžete opravdu vybrat různá řešení přesně dle vašich požadavků a výsledkem bude odhadovaná platba za tuto službu.

Dejme si příklad. V rámci firmy nemám žádný rychlý server a pro určitou činnost bych potřeboval mít dostupný server s vysokým výpočetním výkonem. Protože ho potřebuji pouze při uzávěrkách na konci měsíce, tak mi stačí pouze 5 dnů provozu, což je 5 dnů x 8 hodin = 40 hodin provozu. Jinak tento server může být vypnutý.

Toto je ideální případ pro využití cloudových služeb, protože v cloudu si mohu server vystavit, ale platím pouze za provoz a prostor na disku, takže když budu server spouštět pouze 5 dnů v měsíci, tak se mi náklady řádně sníží.

V kalkulačce si postupně vyplníme všechny potřebné položky.

Oblast: zde si vybereme region, kde chceme virtuální server mít uložený. Ideální je mít uložený server v Evropě. Ještě líp v zemi EU (např. Německu).

Operační systém: zde máme na výběr Windows nebo Linux.

Typ: Zde máte na výběr z těchto možností:

  • (pouze operační systém)
  • BizTalk
  • SQL Server

Úroveň: Basic, nízká priorita, Standard

Kategorie:

Řada instancí:

Přehled cen srovnaných dle instance (zaměření serveru + HW konfigurace) za Cloud Services jsou přehledně rozepsány zde.

Pokud chci optimalizovaný výpočetní výkon, tak vybírám rovnou z instancí začínajícím písmenem D.

Instance (vzor instancí D v4)

Dále vybereme počet virtuálních počítačů x počet hodin, dnů či měsíců. V našem případě se jedná o 40 hodin provozu.

Další možná úspora financí je, pokud rezervujete virtuální server na delší období a zda využijete vlastní licenci Operačního systému.

Zajímavostí je, že disk můžete mít až ve velikosti 32 TB, což už je opravdu hodně místa. Taky si za tento komfort řádně připlatíte.

Protože budeme ještě potřebovat disk pro data, tak musíme přidat tuto položku. Ideální disk pro rychlé zpracování je SSD disk. 512 GB datového prostoru by mohlo stačit.

Další položka k vyúčtování bude počet transakcí mezi serverem a klienty

Poslední položka je za odchozí přenos dat, mezi tímto serverem a venkovním světem.

Při použití možnosti sítě Microsoftu se provoz zajistí přes prémiovou globální síť Microsoftu, která je uživateli nejblíž. Při internetovém směrování se provoz Azure přenáší přes tranzitní síť ISP.

Pokud přenášíte data mezi virtuálními servery v Azure, tak prvních 5 GB za měsíc je zcela zdarma.

Po nastavení zjišťujeme, že nás server pro tuto 5 denní aktivitu vyjde na 77,55 € což je 2 021,80 Kč. Což je velmi malá částka za to, že pár dní v měsíci využijeme výpočetní výkon serveru v Azure. Zároveň v této ceně máme k dispozici výkonný server, který je i řádně licencován. Roční provoz takového serveru by pak vycházel na 24 261,6 Kč, což pro firmu není zase tak velký obnos.

Ovšem v případě, že bychom tento server chtěli provozovat po celý měsíc, tak už bychom zaplatili 559,34 €, což je 14 582,51 Kč. To ještě možná nevypadá jako velká útrata, ale při ročním provozu tohoto serveru by nás to pak vycházelo na 174 990, 12 Kč a za takovou cenu už bychom provoz jednoho serveru asi zvažovali.

Určitě stojí občas za zvážení možnost, zda se vyplatí investovat do lokálního HW nebo si určitou činnost pronajmout virtuální server. V rámci Azure máte i komfort s vysokou dostupností a dalšími možnostmi např. Geo-redundance (virtuální server je replikován do několika dalších datacenter v rámci celého světa). Je to prostě větší komfort, ale připlatíte si za něj. Každopádně jsem zde chtěl vyzdvihnout to, že Azure je vhodný i pro běžné smrtelníky a nejen pro nadnárodní firmy. Jen je zapotřebí si předem spočítat klady a zápory řešení, které se budou určitě točit hlavně ohledně financí.

Nicméně. z dlouhodobého hlediska vám asi vždy vyjde levněji vlastní HW.