Začíná se nám tu rozmáhat takový nešvar, který se jmenuje Soukromá adresa. Co to znamená? Je to ochrana proti zanechání stop po připojení vašich zařízení na různých veřejně dostupných Wi-Fi přístupových bodech.
Jako obranný mechanismus je to možná v pořádku, ale už menší radost mají správci datových sítí ve firmách, kteří z důvodu vyššího zabezpečení používají třeba filtrování MAC adres. Protože pokud využíváte ochranu připojení pouze registrovaným zařízením, tak se tu bohužel naskýtá menší problém a to ten, že se k firemní Wi-Fi nepřipojíte. Vaši dynamicky vygenerovanou MAC adresu totiž Wi-Fi router nebude znát a rovnou vás odmítne.
Kde se toto nastavení skrývá?
Pokud u Wi-Fi připojení kliknete vpravo na ikonu informace, tak se zobrazí detaily o nastavení tohoto připojení.
V detailu je vidět, že zde máme povolenou službu Soukromá adresa, která nám vygeneruje jinou fyzickou MAC adresu, než zařízení ve skutečnosti má.
Pokud tuto službu vypneme, tak je vidět, že se Mac Adresa Wi-Fi změnila. Nyní je to skutečná MAC adresa zařízení.
V rámci informací o telefonu je vždy vypsána správná unikátní MAC adresa.
Bohužel ve výchozím stavu je tato služba aktivní, takže při zapojování všech mobilních zařízení do Wi-Fi je nutné instruovat uživatele o tom, že je nejprve nutné pro firemní Wi-Fi deaktivovat tuto službu.
u iOS a iPadOS je tato změna od verze 14, takže to znamená vlnu dotazů, proč se najednou není možné přihlásit do firemní Wi-Fi, když to ještě před pár měsíci šlo. Odpověďí může být zrovna tato změna. To samé zažívají i uživatelé s OS Android nebo třeba i Windows, kde je funkce dynamicky generované MAC adresy také k dispozici.
Leave a Reply